Kas yra Punch Press Machine ir kaip jis veikia?

Metalo lakštų gamintojai naudoja įvairius įrankius ir mašinas, kad formuotų įvairių formų ir dydžių medžiagas. Tikslus ir pakartotinis pjovimas geriausiai pasiekiamas naudojant specialią įrangą, kuri gali apimti kirpimą, giljotinavimą, pjovimą lazeriu, plazminį pjovimą ir tt Punch presavimo mašina yra dar vienas puikus pasirinkimas, padedantis valdyti metalo pjovimą. Mes nuodugniai išnagrinėsime, kaip tai padaryti darbai.

Kas yra perforavimo mašina?

Perforavimo presas yra didelė mašina, kurios viršuje yra hidraulinis cilindras. Šios didelės gamintojų eksploatuojamos mašinos turi galimybę dideliu greičiu pramušti skyles. Įjungus stūmoklį, metalas prispaudžiamas prie fiksuoto stacionaraus matricos, todėl metale susidaro skylė. Punch presai yra puikus būdas pjauti šias kietesnes medžiagas, užtikrinant saugumą viso proceso metu.

Perforavimo preso mašinos komponentai:

Perforavimo presą sudaro įvairūs pagrindiniai komponentai, įskaitant:
  1. Pagrindas / lova: žemiausia rėmo dalis, kuri palaiko ruošinį, laikantį štampus ir kitus presavimo mechanizmus.
  2. Rėmas: struktūriškai palaiko presą, kuriame yra cilindro pavaros mechanizmai ir valdymo mechanizmas. Jis skirstomas į viršutinę (karūną) ir apatinę (lova).
  3. Smagratis: veikia kaip energijos kaupimo įrenginys, užtikrinantis pastovų cilindro greitį ir užkertantis kelią svyravimams.
  4. Stabdžiai: būtini saugumui, dviejų tipų – standartiniai (greitai sustabdo kardaninį veleną, atsijungdami nuo smagračio) ir avariniai (suteikia stipresnę stabdymo galią naudojant maitinimo išjungimo jungiklį).
  5. Pagrindo plokštė: stora plokštė, pritvirtinta prie preso pagrindo, kad pritvirtintų apatinę štampo dalį.
  6. Pitmanas: sujungia cilindrą ir alkūninį veleną.
  7. Ram: pagrindinis preso veikimo komponentas, judantis aukštyn ir žemyn tarp kreipiamųjų su tam tikru eigos ilgiu ir stiprumu. Jis gali būti pritaikytas skirtingiems reikalavimams, perforatorius pritvirtintas prie cilindro apačios.
  8. Pavaros mechanizmas: alkūninis velenas maitina cilindrą, perduodamas galią iš variklio.
  9. Valdymo mechanizmas: leidžia tiksliai valdyti presą kontroliuojamomis sąlygomis, reguliuodamas avino eigos ilgį ir galią. Vairavimo sistemoje esanti sankaba atjungia galios perdavimą, o mikroprocesoriai užtikrina patikimą ir tikslų automatikos valdymą.


Perforavimo mašinų tipai

Gamyboje naudojamos įvairių tipų perforavimo mašinos, kurių kiekviena turi savo unikalias specifikacijas. Jie apima:

Smagračio pavara:

Nors šiais laikais dauguma perforavimo presų patogumo dėlei yra varomi hidrauliškai, anksčiau nuolat besisukantis smagratis tiekdavo maitinimą cilindrui. Smagratis varo aviną naudodamas 'pitman' ranka. Istoriškai smagračiai buvo varomi odiniu pavaros diržu, kuris buvo prijungtas prie linijos veleno.

Mechaninė pavara:

Tai dažniausiai naudojamas perforatoriaus tipas surinkimo procese. Yra du mechaninių perforatorių variantai, išsiskiriantys sankaba arba stabdžių sistema. Senesniuose presuose naudojamas pilno apsisukimo presas (atvira sankaba), todėl norint sustabdyti procesą būtina visiškai apsukti alkūninį veleną. Tai gali būti labai pavojinga nesilaikant griežtų saugos protokolų. Daugelyje šalių taikomi griežti sveikatos ir saugos reikalavimai tokioms mašinoms valdyti. Kita vertus, dalinio apsisukimo presai gali pristabdyti cilindrą bet kurioje jo sukimosi vietoje, užtikrinant aukštesnį saugos lygį.

Hidraulinė pavara:

Šie presai naudoja hidraulinį cilindrą cilindrui maitinti. Valdymas vožtuvais juda aukštyn ir žemyn.

Servo pavara:

Šioje presavimo sistemoje originalus stabdys ir sankaba derinami su hidraulinio cilindro sistema. Jis siūlo žymiai mažesnes priežiūros išlaidas, nes jai nereikia hidraulinės sistemos ar alyva aušinimo aušintuvo.


Punch preso veikimo principai

Daugelis pramonės šakų naudoja šią efektyvią įrangą įvairiems produktams gaminti, tačiau kaip tiksliai jie veikia? Perforavimo presai veikia panašiai kaip standartinis popieriui naudojamas skylių perforatorius, spaudžiant formą žemyn į medžiagą, kad būtų sukurtas švarus pjūvis, spaudžiant prie preso pritvirtintą štampą. Šis procesas apima du pagrindinius komponentus: perforatorių ir štampą. Perforatorius yra prijungtas prie mašinos cilindro, o štampai pritvirtinami prie lovos / priekalo plokščiu paviršiumi, statmenu cilindro keliui, todėl susidaro skylė. Perforavimo presai paprastai yra varomi elektros varikliais, kurių galios poreikis pertraukiamas. Smagratis yra sujungtas su pavaros velenu, kuris kaupia energiją, kai mašina nenaudojama tarp pjovimų, ir atleidžia ją prie veleno perforavimo metu.

Perforavimo preso mašinos privalumai

Punch presavimo mašinos suteikia itin tikslaus pjovimo pranašumą. Įvairūs komponentai veikia kartu, kad stabilizuotų ruošinį, o tai leidžia atsargiai tvarkyti medžiagą.

Mašinos veikia patikimai, su integruotomis saugos funkcijomis, užtikrinančiomis aukščiausią operatorių saugos lygį.

Perforavimo staklės žinomos dėl didelio našumo, tikslumo ir gebėjimo dirbti nuolat. Sumažinus rankų darbo poreikį, jie yra veiksmingi tiek darbo našumo, tiek sąnaudų požiūriu. Tobulėjant technologijoms, visiškai automatizuotos mašinos padeda sumažinti išlaidas, kartu didinant vertę ir efektyvumą.


Italian Machinery Association turi platų EUROMAC perforavimo presų pasirinkimą. Nuolatiniai tyrimai ir technologinės naujovės leido Euromac sukurti našių, labai produktyvių ir mažiausiomis eksploatacinėmis išlaidomis pasižyminčių CNC perforavimo mašinų asortimentą.
Other publications
6 šlifavimo staklės pasirinkimo kriterijai
Metalo šlifavimo staklių rinkoje susiklosčiusi situacija, kai dalyviai nori gauti maksimalų efektą iš naujos įrangos su minimaliomis investicijomis. Investicijų efektyvumas vertinamas ne tik pagal įrangos kainą, bet ir pagal veiklos sąnaudas. Ir visa tai su ribotu finansavimu.

Atsižvelgdami į šiuos ir kitus rinkos poreikius, nuolat ieškome naujų įrangos tiekėjų. Todėl apsistojome ties EMC valymo įranga.
The Critical Path to Manufacturing Efficiency
The connected technologies that underpin Industry 4.0 promise to transform manufacturing with real-time insight into any aspects of operation that risk degrading finely-tuned processes.
Staged bending boosts press brake productivity
To gain efficiencies for complex jobs, fabricators turn to staged bending. Multiple tool sets are arranged next to each other across the press brake bed, allowing an operator to run a complex part, or a series of different parts, all in one setup.

Užsisakykite skambutį

Pilnas vardas: *

Telefonas: *